برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

چگونه عطر بزنیم ؟ | نکات صحیح عطر زدن

با نکات و اهمیت عطر زدن در این بخش به طور کامل آشنا خواهید شد .

عطر زدن ؛ شاید استفاده از عطر بهترین راه برای کامل شدن تیپ ظاهری شما باشد ، حتی اگر فقط یک تی شرت معمولی و شلوار جین مورد علاقه خود را بپوشید. رایحه عطر ، می تواند تکمیل کننده زیبایی چهره و ظاهر شما باشد و رایحه ای خاص را به شما و اطرافیان تان هدیه دهد .
در عین حال ، برخی از باورهای رایج غلط در مورد نحوه انتخاب و استفاده از عطر در بین عموم مردم جامعه وجود دارد ، ندانستن محل درست اسپری نمودن عطر ، عدم انتخاب درست رایحه عطر در هنگام خرید دو مشکل اساسی اکثر افراد در این زمینه می باشد .

 

 

عطر و ادکلن زدن

تفاوت بین راه صحیح و روش غلط برای استفاده از عطر بسیار زیاد است و این می تواند سرنوشت کل روز و شب خاص شما را تغییر دهد. خوشبختانه مراحل استفاده صحیح از عطر آسان و ساده است. برای اینکه از تک تک قطرات عطری که خریداری کرده اید حداکثر استفاده را ببرید مراحل و روش های صحیح عطر زدن را در این مقاله آموزشی بیبنید و سعی کنید از این پس بدین گونه به خود عطر بزنید . به دلیل افزایش قیمت اکثر عطر و ادکلن های موجود در بازار حتما این نکات را رعایت کنید .

لینک پیشنهادی برای مطالعه : بهترین ادکلن های مردانه بولگاری

 

بخش اول – آماده شدن برای عطر زدن

اهمیت عطر زدن

قسمت اول -یافتن عطرمناسب با شخصیت خود
چیزی را فقط به این دلیل که از یک مارک معتبر است به منظور خوشبو نمودن خود استفاده نکنید، مطمئن شوید که نت های بالا و پایین آن با سلیقه شما مطابقت دارد .

 • نت بالایی همان چیزی است که هنگام نزدیک شدن به بطری عطر بو می کنید . واقعیت این است که عطر از سه نت مختلف تشکیل می شود . نت بالایی اولین رایحه ای است که در هنگام پاشیدن عطر در فضا آن را می توانید حس کنید و ماندگاری زیادی ندارد . این بوهای کم پایدار معمولا از رایحه مرکبات ، میوه ای یا گیاهی هستند و معمولاً به سرعت تبخیر می شوند ، بنابراین نوع نت اولیه را نیز باید شناخت .
 • نت پایه معمولاً در اکثر عطرهای اصل رایحه ای چوبی و طبیعی است . برای اینکه بفهمید آیا نت پایه را دوست دارید یا نه ، کمی عطر را روی مچ دست خود اسپری کنید ، ۲۰ دقیقه صبر کنید و دوباره عطر را بو کنید . اینکار برای تشخیص علاقه شما به رایحه نت پایه موثر است .
 •  همچنین می توانید برای یافتن عطر مناسبتان با مراجعه به یک فروشگاه عطر گزینه هایتان را محدود کرده و از کارشناسان فروشگاه عطر و ادکلن درخواست کمک کنید . محدود کردن گزنیه های مورد علاقه به شما کمک می کند بدون هدر دادن وقت و انرژی زیاد عالی ترین نوع عطر و ادکلن را برای خود انتخاب کنید .

استفاده از عطر

قسمت دوم-رایحه ای روزانه یا شبانه انتخاب کنید .

اگر یک قرار مهم کاری یا بازدید در طول روز دارید ، عطر و بوی را که مختصص چنین جلساتی می باشد را امتحان کنید. اگر قصد رفتن به یک قرار عاشقانه ی شام را دارید یا در یک مهمانی شبانه دعوت هستید، یک عطر شبانه را امتحان کنید . خوشبختانه تنوع محصولات که هرساله به بازار عرضه می شوند گزنیه های زیادی را در اختیار شما قرار می دهند .

 •  برچسب های روی بسته را بررسی کنید . معمولاً بر روی آن ذکر می شود که عطر برای استفاده ی “روز” است یا “شب”. اگر روی برچسب ذکر نشده بود، می توانید خودتان با توجه به رنگ بسته بندی این موضوع را دریابید. رنگهای زرد و نارنجی روشن معمولاً به معنای رایحه بهاری است و اغلب عطرهای روز هستند ، در حالی که در مقابل ، رنگهای تیره مانند آبی ، قرمز و بنفش عطر شب را پیشنهاد می کنند . این موضوع را حتما مد نظر داشته باشید .
 •  عطرهای شبانه معمولاً روی ناحیه گردن یا نزدیک به آن پاشیده می شوند . زیرا ماندگاری کمی دارند وشما به اثر فوری آن نیاز دارید. در حین استفاده ، کمی مرطوب کننده به محلی که میخواهید عطر را اسپری کنید ، بزنید تا رایحه بهتر به آن جذب شود .
 •  رایحه روز معمولاً روی ران یا زانو پاشیده می شود . زیرا آنها در طول روز در طی راه رفتن شما به جهت بالا متمایل میشوند و ماندگاری بیشتری دارند ، بنابراین از یک مرطوب کننده در نزدیکی ناحیه ای که برای پاشش عطر انتخاب می کنید ، حتما استفاده نمایید .

قسمت سوم-دوش گرفتن

پوست شما در صورت گرم بودن ،رایحه را بهتر جذب می کند . برای افزایش میزان ماندگاری عطر حتماً با آب گرم دوش بگیرید تا منافذ پوست شما باز شود.

 •  برای شستشوی بدن از صابونی استفاده کنید که فاقد بو یا بوی بسیار ضعیف داشته باشد .بوی عطر نباید با بوی صابون مخلوط شود. تداخل چندین ماده معطر بر روی کیفیت عطر ادکلن شما اثر گذار است .
 •  بعد از دوش زمان بسیار خوبی برای مرطوب سازی پوست است. از کرم یا روغن استفاده کنید تا پوست شما بهتر شود و آمادگی جذب مولکول های عطر را داشته باشد .
 •  اگر قصد دارید عطر را روی موهای خود را بپاشید ، شستن موها باعث بهتر جذب شدن عطر می شود. حتما از نرم کننده استفاده کنید تا موهای شما نرم و آماده دریافت رایحه باشد.

قسمت چهارم-پوست خود را خشک کنید

پس از دوش گرفتن ، حتما پوست خود را خشک کنید. اگر آن را خوب خشک نکنید ، وقتی روی آن عطر اسپری می کنید این ماده به پوست شما نمی چسبد . سعی کنید به قسمت هایی مانند پشت زانوها ، گردن و موها عطر را اسپری نمایید . این نواحی از بدن مانند نقاط نبض دار بهترین عملکرد را برای حفظ بیشتر میزان ماندگاری عطر دارند .

قسمت پنجم- پوست خود را مرطوب کنید

در صورت عدم استفاده از مرطوب کننده در زیر دوش ، این کار را پس از خشک شدن بدن انجام دهید. اگر پوستتان صاف و نرم است و پوستی خشک و خشن ندارید ، احتمال جذب عطر به پوست تان بیشتر است.

 •  لوسیون بدن یا روغن بدن بهترین نتیجه را می دهد. مقدار کمی از آن را به دستان خود بمالید و آنها را با هم ماساژ دهید ، سپس با استفاده از دستان خود لوسیون یا روغن را به بقیه پوست خود بمالید.
 • گزینه عالی دیگر برای جذب بهتر عطر استفاده از وازلین است، زیرا عطر به جای منافذ پوست به ژل ها می چسبد ، که باعث ماندگاری بیشتر عطر می شود. مقدار کمی از آن را بردارید و قبل از عطر زدن روی پوست خود بمالید .
 •  نکته اصلی رسیدن به “نقاط نبض دار بدن” است. این نواحی مهم اند، اما فقط محدود به این نقاط نشوید . پا ، زانو ، آرنج ، یقه و گردن اینها مناطقی هستند که باید به آنها عطر بزنید و جزو مناطقی هستند که عطر در آنها به حداکثر اثربخشی خود می رسد.

قسمت ششم- قبل از لباس پوشیدن عطر بزنید

پاشیدن عطر به طور مستقیم بر روی لباس ها می تواند علامت هایی بر روی لباستان به جا بگذارد ، مخصوصاً اگر قرار است یک قرار شام فانتزی داشته باشید. عطر بر روی “نقاط نبض” بهتر از لباس پخش می شود ، زیرا مولکول ها در تماس مستقیم با پوست واکنش نشان می دهند.

 

بخش دوم –تنظیم فاصله پاشیدن عطر

نکات عطر زدن

قسمت اول-عطر را از بدن خود دورنگه دارید

باید ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر شیشه عطر از بدن دور باشد. طرف پاشنده عطر را به سمت بدن خود قرار دهید. پس اگر پوستتان با پاشیدن عطر مرطوب میشود ، این بدان معنی است که شما دارید از فاصله بسیار نزدیک عطررا به خود می پاشید.

قسمت دوم-اسپری عطر روی “نقاط نبض”

اینها نقاطی از بدن هستند که رگهای خونی در نزدیک ترین سطح به پوست واقع شده اند . گرمای اضافی در این نقاط وجود دارد و هرچه دما در هوا بالاتر می رود ، عطر شما بو واضح تری پیدا میکند. شایع ترین مناطق نبض دار بدن عبارتند از: ترقوه ، زانوها و گردن.

عطر زدن صحیح

قسمت سوم-هدفمند عطر را اسپری کنید . به جای پاشیدن ابری از قطره عطر ، دقیقاً “نقاط نبض” را اسپری کنید. این اثر اسپری را افزایش می دهد و باعث کاهش قابل توجه بو نمی شود.

عطر زدن روی مچ دست

 

قسمت چهارم-به شکل ماساژی عطر را بزنید

اگر شیشه یا بطری عطرتان از نوع اسپری نیست ، می توانید با استفاده از دستان خود عطر را به “نقاط نبض دار” بمالید. کافی است کمی عطر را تکان دهید ، آن را بر روی دستان خود بمالید ، سپس آن را به پوست خود بمالید و با حرکات دایره ای آرام ماساژ دهید.

قسمت پنجم-بگذارید “نقاط نبض” خشک شود

تا زمان خشک شدن محل عطر زدن ، لباس نپوشید. حداقل ۱۰ دقیقه صبر کنید. روغن های غلیظ و طبیعی رایحه عطر را تغییر می دهند ، پس نباید آنها را روی جاهایی که عطر زده شده بمالید .
مالیدن مچ دستان به هم، پس از استفاده از عطر یک تصور غلط است ، زیرا باعث از بین رفتن مولکول های عطر و کاهش بوی آن می شود.

قسمت ششم-سعی کنید در مصرف عطر زیاده روی نکنید

مقدارکمی از آن برای منظوری و هدفی که برای آن عطر میزنید کافیست. پاشیدن مقدار کمی از عطر به صورت هدفمند از پاشیدن مقدارزیاد به صورت بیهوده بهتر است . شما همیشه می توانید یک بطری کوچک را در کیف خود قرار دهید و اگر احساس می کنید که بو از بین رفته یا قوی نیست ، مقداری از آن را بر روی خود اسپری کنید.

بخش سوم- پاشیدن عطر بر روی مو

اهمیت عطر زدن

پاشیدن عطر بر روی مو

قسمت اول- موهای خود را باعطر شانه کنید

عطر ها به الیاف می چسبند ، بنابراین موهای شما مکانی مناسب برای استفاده از عطر هستند و میزان ماندگاری آن را طولانی تر می کنند . عطر همچنین به شامپو و نرم کننده مو ها می چسبد و باعث می شود تا قدرت پخش شوندگی بیشتری داشته باشد .

 • به سادگی عطر را روی برس یا شانه اسپری کنید. با استفاده از دستان یا حوله می توانید کمی عطر روی شانه یا برس بکشید. آن را از میان موهای خود عبور دهید. مطمئن شوید که این ماده را در سراسر موهای خود شانه کرده اید .
 • توجه کنید که مقادیر زیادی از آن را روی موهای خود نریزید ، در غیر این صورت الکل موجود در عطر موهای شما را خشک می کند.

عطر زدن بر گوش

قسمت دوم- پشت گوش خود کمی عطر بمالید.
رگها در این “نقطه نبض دار” بسیار نزدیک به پوست هستند. مقدار کمی عطر را روی نوک انگشتان خود قرار دهید و آن را پشت گوش خود قرار دهید. رایحه پاشیده شده بر روی پشت گوش نتایج فوری می دهد و برای عطرهای شب مناسب است.

قسمت سوم- روی استخوان ترقوه عطر بمالید

ناحیه گردن / استخوان ترقوه به دلیل ساختار استخوانی چین های زیادی که دارد به عطر این امکان را میدهد تا بر پوست شما اثر کند.
می توانید مقداری عطر روی نوک انگشتان خود بمالید یا از فاصله ۱۵-۲۰ سانتی متری کمی اسپری کنید.

قسمت چهارم- به پشت خود عطر بزنید

اغلب مردم عادت به پاشیدن عطر بر روی کمر و پشت خود ندارند ، اما چون این بخشی از بدن است که کاملاً توسط لباس پوشیده شده است ، رایحه برای مدت طولانی تری ماندگار خواهد بود ، حتی اگر بوی آن در لحظه استفاده خیلی قوی نباشد. دست خود را به سمت عقب دراز کرده و چند اسپری عطر را به ناحیه بزنید .

عطر زدن بر آرنج دست

قسمت پنجم-به  پشت زانوی خود عطر بزنید

از آنجا که زانوهای شما به طور مداوم در طول روز در حال حرکت هستند ، گرمای زیادی در آن قسمت تولید می شود که  با گذشت زمان رایحه به سمت بالا حرکت می کند. با استفاده از دستانتان کمی از پشت زانوهایتان را عطر بزنید یا آن را از فاصله ۱۵-۲۰ سانتی متری اسپری کنید.

 

 

 

قسمت ششم- عطر را به داخل آرنج هایتان بزنید

همانند زانوها ، آرنج هم دارای “نقطه نبض” است که در طول روز  مداوم در حال حرکت است و حرارت تولید می کند. با استفاده از نوک انگشتان خود کمی عطر داخل آرنج بمالید و یا از فاصله ی ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر  عطر را اسپری کنید.

 

قسمت هفتم – داخل نافتان را عطر بزنید

اگرچه محلی غیر معمول برای زدن عطر است ، اما مکانی عالی برای استقرار و تعامل عطر با “نقاط نبض دار” می باشد و منطقه ای است که همیشه توسط لباس پوشیده می شود تا بوی آن مشخص نشود. کمی عطر بردارید و آن را روی نوک انگشتان خود قرار دهید و انگشتان خود را به اطراف و داخل ناف بچرخانید تا عطر کاملا جذب شود .

 

روش صحیح عطر زدن

 

بخش چهارم-از عطر بیشترین استفاده را ببرید

قسمت اول-عطر خود را بشناسید
پوست به روش های مختلف نسبت به رایحه های گوناگون واکنش نشان می دهد. توجه داشته باشید که آیا بعد از چند ساعت بوی عطر را حس می کنید یا خیر. همچنین اطمینان حاصل کنید که پوست شما نسبت به عطر خاصی واکنش منفی نشان نمی دهد.

قسمت دوم- عطر را هر چهار ساعت یکبار مجددا استفاده کنید .
حتی بهترین عطرها نیز ماندگاری زیادی ندارند؛ بعضی اوقات به بوی عطرتان عادت می کنید بنابراین نمی توانید بوی آن را احساس کنید که آیا هنوز هم قوی باشد یا نه؟
پس از یکی از اعضای خانواده یا دوست خود بپرسید که آیا بوی عطرتان را احساس میکند یا نه؟

 

قسمت سوم- از دستمال مرطوب و ضد عفونی کننده دست استفاده کنید

ترفندهایی برای عطر زدن

ترفند عطر زدن

اگر فکر می کنید بیش از حد از عطر استفاده کرده اید ، یک دستمال مرطوب الکلی (دستمال مرطوب کودک) و کمی پاک کننده بردارید و محل را بشویید. می توانید آن را خشک کرده و دوباره عطر بزنید. اطمینان حاصل کنید که این بار بیش از حد اسپری نکنید.

قسمت چهارم- عطر را در جای خنک و در معرض آفتاب نگه ندارید

زیرا گرما و نور باعث تغییر ترکیب شیمیایی عطر می شوند.نوع بوی عطر پس از آن تغییر می کند . بهترین مکان برای نگهداری عطر در محیط خنک است.

قسمت پنجم- تاریخ انقضا عطر را بررسی کنید
درست مثل سایر محصولات ، تاریخ انقضایی برای عطرها نیز هست. اگر هنگام باز کردن بطری متوجه بوی شدیدی از عطر شدید، ممکن است به معنای قدیمی بودن عطر شما باشد.

 

هشدارها در مورد نحوه عطر زدن و انتخاب عطر و ادکلن :

 1. آنقدر عطر نزنید که باعث ناراحتی اطرافیانتان شود.
 2. نکته اصلی این است که در عطر زدن افراط نکنید. فقط چند اسپری را بر روی چند نقطه از بدن کافیست.
 3. عطر را روی لباس خود اسپری نکنید. چون می تواند لباس های شما را لکه دار کند واین کار باعث می شود عطر به لباس بچسپد نه به بدن شما .
 4. همه ما یک حوزه استشمام شخصی برای عطر داریم: تقریباً نیم متر اطرافمان؛ هیچ کس نباید بوی عطر شما را استشمام کند مگر اینکه در داخل حوزه و دایره شما شود.(یعنی نزدیک شما شود) عطرها باید یکی از ظریف ترین پیام های شخصی شما برای کسانی که با آنها تماس می گیرید ، باشید.
 5. هرگز مچ دستان خود را به هم مالش ندهید (یا یک بار آنها را مالش دهید تا عطر به مچ دست دیگر منتقل شود). مالیدن مچ دستانتان نه تنها باعث شکسته شدن مولکول های عطرشده، و ذرات عطر را از بین می برد ، بلکه باعث آزاد شدن گرما نیز می شود که به دلیل تبخیر سریعتر ، عطر بوی متفاوتی پیدا می کند .
 6. بسیاری از عطرهای مایع از مشتقات نفت یا روغن تشکیل شده اند. تعداد کمی از عطرهای جامد حاوی این مواد هستند.