برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

شیوه درست نگهداری عطر | قرار دادن ادکلن در یخچال

درست نگهداری کردن عطر

بسیاری از مردم مطالب چندانی در مورد اهمیت نگهداری عطر نمی دانند . با توجه به اینکه امروزه قیمت عطر نوسانات شدیدی دارد ، پیشنهاد می شود هر شخصی که از عطر و ادکلن استفاده می کند ،از برخی از مهم ترین نکات نگهداری عطر و ادکلن مطلع شود . دانستن و عمل کردن به این نکات بدون شک باعث افزایش طول عمر مفید عطریات خواهد شد .
همچنین با توجه به اینکه معمولا بیشتر عطر و ادکلن هایی که در دسترس مردم قرار دارند ، تاریخ انقضای مشخصی بر روی بسته بندی و بطری آنها درج نشده است ، افراد باید خود تشخیص بدهند که چه موقع عمر و تاریخ انقضای عطر هایشان به اتمام رسیده است .
البته ممکن است این تصور را داشته باشید که اصلا عطریات خراب نمی شوند ، اما این تصور به هیچ وجه درست نیست و این مواد معطر هم به مانند بسیاری از مواد غذایی ، محصولات آرایشی و بهداشتی و … پس از مدتی در صورت تمام نشدن ، دچار افت کیفیت و خرابی می شوند .

چه عواملی باعث فاسد شدن عطر و ادکلن ها می شوند ؟

محققان صنعت عطر سال هاست که در مورد چیزهایی که بر کیفیت رایحه عطر ها اثر گذار هستند ، در حال تحقیق و بررسی می باشند . اصولا این تحقیقات توسط برندهای معروف حوزه تولید عطر برای افزایش کیفیت عطریات و رقابت با سایر رقبا انجام می گیرید . معیارهای مختلفی برای این موضوع وجود دارد اما همه کارشناسان و فعالان در زمینه تولید عطر در مورد اینکه نور ، رطوبت و گرما باعث افزایش سرعت خراب شدن عطر ها می شوند ، اتفاق نظر دارند .
به جهت آشنایی بیشتر تصمیم گرفته ام ، در این مقاله تخصصی به بررسی موشکافانه مواردی که کیفیت عطریات را تحت الشعاع خود قرار می دهند ، بپردازم . به همین جهت به شما دوستان نیز توصیه می کنم تا انتها ، نکاتی که به آن اشاره خواهم کرد را با دقت مطالعه نمایید و پس از مطالعه این موارد حتما آنها را در جهت افزایش طول عمر رایحه مورد علاقه تان به کار بگیرید .

 

اگر به دانستن تفاوت بین پرفیوم و ادکلن علاقه مند هستید ، مطالعه مطالب این لینک را به شما عزیزان پیشنهاد می دهیم .

 

تاثیر گرما و تغییرات دمایی محیط بر کیفیت عطر و ادکلن :

همانطور که بیان کردم ، برخی عوامل محیطی هستند که تاثیر به سزایی بر کیفیت عطریات می توانند داشته باشند . گرما یکی از این عوامل می باشد . درجه حرارت زیاد و تغییرات دمایی مداوم محیط نگهداری عطر ، برای این مواد معطر بسیار مضر می باشد . گرما روند خراب شدن عطر را تسریع می کند و باعث ایجاد واکنش های بدی در عطریات می شود .
بر اساس همین مسئله اصلا پیشنهاد نمی شود که عطر های خود را در سرویس های بهداشتی ، حمام و نزدیک وسایل گرمایشی قرار بدهید . هر بار که دوش می گیرید ، دمای این قسمت از منازل بالا می رود و دوباره سرد می شود . از آنجایی که عطر یک ماده حساس است ، سرد و گرم شدن مداوم سبب افت کیفیت این نوع کالا ها خواهد شد .
همچنین نباید عطر ، ادکلن ، ادو تویلت و ادو پرفیوم ها را در معرض مستقیم نور آفتاب قرار بدهید و یا آن ها را در مکان های گرم مانند اتومبیل نگهداری کنید . متاسفانه تابش مستقیم نور خورشید نیز برای عطریات مضر می باشد و سبب از بین رفتن پیوندهای شیمیایی رایحه ها می گردد . توجه داشته باشید گرما مستقیم به خصوص در زمانی که عطر در ماشین قرار دارد می تواند باعث ذوب شدن بطری یا انفجار این مواد بسیار فرار هم شود .

 

چگونه متوجه شویم که عطر یا ادکلنی که داریم ، دیگر قابلیت استفاده شدن را ندارند ؟

حفظ و نگهداری از عطر و ادکلن

شما اغلب می توانید این موضوع را از طریق تغییر رنگ یا تست بوی عطر متوجه شوید . در عطرهایی که خراب می شوند وقوع این دو اتفاق در آنها بسیار رایج است . اگر عطری را به درستی ذخیره و نگهداری نکنید ، حتی با وجود اصل بودن حتما در مدت زمان کوتاهی خراب می شوند . البته دقت داشته باشید هر چه زمان بیشتری از تاریخ تولید محصولات معطر سپری شود ، احتمال به وقوع پیوستن آن بیشتر می شود .

آیا امکان تداخل و ترکیب رایحه ها در صورت نگهداری نادرست از عطر و ادکلن ها وجود دارد ؟
پاسخ این پرسش ، بله است . مواد معطره از قدرت واکنش پذیری بسیار بالایی برخوردار هستند ، اگر شما مثلا عطر خود را در کنار یک ماده معطر یا حتی مواد غذایی در طولانی مدت قرار بدهید ، امکان به وجود آمدن ترکیب رایحه ها وجود خواهد داشت .

تاثیر رنگ بطری یا ظرف عطر در افزایش مدت نگهداری این محصولات :

از آنجایی که قرار دادن عطر در یک محیط مناسب همیشه برای مردم امکان پذیر نیست و مواد معطر نیز در برابر نور و گرما بسیار آسیب پذیر هستند ، اکثر طراحان بسته بندی عطر و ادکلن ها تمایل دارند از بطری یا شیشه های مات و تیره برای این منظور استفاده نمایند . بطری های تیره این مواد خوشبو را تا حدودی می توانند در برابر نور و گرمای مستقیم محافظت کنند . اما با این وجود باز هم تاکید می کنم که بهتره عطر هایتان را از لبه پنجره ها و کنار وسایل گرمایشی همچون رادیاتور ها دور نمایید .
به طور کلی هر چه ظرف که به منظور نگهداری عطر ساخته می شود ، رنگ تیره تری داشته باشد ، بهتر است . در همین راستا یک شیشه روشن و مات نیز مناسب تر از یک شیشه ی کاملا شفاف می باشد . توجه داشته باشید که همین نکات ریز باعث می شود که عمر یک عطر طولانی تر شود .

اثر رطوبت بر عطریات :

متاسفانه باید به علاقه مندان دنیا عطر و ادکلن بگویم که رطوبت بیش از حد می تواند سرعت تجزیه ذرات این مواد را به طور چشمگیری افزایش دهد . در مکان هایی همچون حمام ، بخار فضای بسته را پر می کند و این عامل ، یکی از مخرب ترین عوامل نابودی رایحه های مختلف تلقی شود . اگر هم به هر علتی مجبور هستید از حمام و دستشویی برای ذخیره عطر هایتان استفاده کنید ، بایستی آنها را در یک کابینت مناسب قرار دهید .
خب در این مرحله قصد دارم پاسخ چند پرسش متداول که اکثر مردم جواب دقیق آنها را نمی دانند ، را در اختیار شما دوستان قرار بدهم .

اکسیده شدن عطر به چه معنا است ؟

فرایندی که اکسیداسیون نامیده می شود ، می تواند برای هر عطر ( باز شده یا باز نشده ) اتفاق بیافتد . عطر هایی که اکسیده می شوند ، حتما دچار تغییر رایحه نیز خواهند شد . به عبارت دیگر ورود بیش از حد اکسیژن به درون بطری عطر ، باعث ایجاد واکنش های ناخواسته و مضری در این مواد حساس می شود .

 

نگهداری عطر در جعبه آن ، کار درستی است ؟
برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب ، بهتره پس از هر بار استفاده عطر را در جعبه اصلی که دارد ، به صورت قائم نگهداری کنید . از آنجایی که تولید کنندگان عطر سعی می کنند ، بسته بندی های با کیفیتی را برای محصولات تولیدی شان ، طراحی کنند ، عمل به نکته می تواند مفید باشد .

 

شناخت دقیق تاریخچه عطر و سیر پیشرفت این صنعت

 

قرار دادن ادکلن در یخچال ؛ آیا یخچال می تواند محل مناسبی برای این هدف باشد ؟

قرار دادن عطر در یخچال

یخچال وسیله ای است که تمام شرایط مطلوب برای نگهداری عطر را دارا می باشد . خنک ، تاریک و کم رطوبت است . مشکلی اساسی که در مورد این وسیله برای ذخیره سازی عطریات وجود دارد این است که دمای محیطی یخچال بر اثر باز و بسته شدن درب آن بسیار در طول شبانه روز تغییر می کند و همانطور که گفتم ، مواد معطر در مقابل این موضوع آسیب پذیر هستند . همچنین امکان ترکیب رایحه عطر با سایر مواد غذایی و دارویی موجود در یخچال وجود دارد . اما این وسیله تا حدودی می تواند از اکسیداسیون یا تخریب شیمیایی عطر ها تواند جلوگیری کند .

توصیه پایانی :
توصیه می کنم برای اینکه قادر باشید به درستی از عطرها خود نگهداری کنید ، همیشه آنها را در اتاقی با دمای پایدار قرار بدهید . در حالت ایده آل محیط نگهداری عطر باید خنک و تاریک باشد . در نظر گرفتن یک کشوی کمد در اتاق خواب به نظر بهترین مکان برای این هدف می باشد . از آنجایی که حمام و دستشویی منازل گرم و مرطوب است توصیه نمی کنیم از آنها استفاده کنید . حتما سعی کنید عطری که خریداری می کنید ، از بسته بندی مناسب و تیره رنگ برخوردار باشد . در نهایت چناچه این موارد را رعایت کردید ، می توانید با خیالی آسوده از بوی خوش عطر هایتان برای مدت طولانی لذت ببرید .