برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

نکات استفاده از عطر

نحوه استفاده از عطر به صورت اصولی و هنرمندانه :

با استشمام رایحه ی دلپذیر یک عطر ، جسم و روح انسان ها قوت جدیدی پیدا می کند . احساسی ظریفی که به جز افزایش حس نشاط و شادابی برای شما ، می تواند به بالا بردن اعتماد به نفس نیز کمک کند .
نوع رایحه ای که برای خود گلچین می کنید و نحوه استفاده از عطر و ادکلن در جهان امروزی به معرفی سبک زندگی و سلیقه شخصی شما می پردازد . مدت هاست در میان انسان ها عطر یکی از محبوب ترین و ارزشمند ترین محصولات زیبایی برای زنان و مردان به شمار می رود و در طول سال ها به عنوان نمادی از تجمل و زیبایی شناخته شده است .
با توجه به این موضوعات و رواج فراوان عطر در میان زندگی اقشار مختلف جامعه از گذشته تا کنون ، طبیعی است که برخی از تکنیک ها و نکات استفاده از عطر را مردم بدانند .
با این حال به نظر من ، همه افکار و ترفند هایی که برای این موضوع در بین افراد کاربرد دارند ، صحیح نیستند.
به همین دلیل تصمیم گرفتم لیستی از نکات استفاده از عطر را که بسیار کاربردی و مفید نیز می باشند را برای شما عزیزان گردآوری نمایم . هدف من از طرح چنین بحثی تنها بالا بردن حس رضایتمندی از رایحه ی عطری است که هزنیه فراوانی برای خرید آن کرده اید .

برخی از قوانینی که قرار است در مورد نحوه استفاده عطر شکسته شوند را در ادامه می توانید مشاهده نمایید .

اما قبل از معرفی کامل نکات استفاده از عطر بهتره کمی بیشتر در این مورد توضیحاتی را ارائه دهم .
در صورت نگهداری و استفاده نادرست ، عطر و ادکلن ها رایحه خود را از دست خواهند داد و به سرعت یا از شدت بوی آنها کاسته می شود و یا به طور کلی بوی نامطبوعی را پیدا می کنند .
این تصور که اگر برای رایحه ی یک عطر چنین اتفاقی بیافتد ، حتما به معنای ارزان قیمت بودن و بی کیفیت آن محصول می باشد ، همیشه درست نیست . گاهی اوقات حتی برای بسیاری از عطر های گران قیمت نیز چنین تغییرات رایحه ای ، ممکن است اتفاق بیافتد . در حقیقت آنچه که در این مورد اهمیت پیدا می کند این است که شما چگونه از عطر و ادکلن خود نگهداری و استفاده می کنید . در صورتی که نکات استفاده از عطر و همچنین نگهداری از آن را به درستی رعایت نمایید ، احتمال پیش آمدن چنین مشکلی بسیار کمتر خواهد شد.
پیش از اینکه به توضیح اصول و نکات بپردازم ، می خواهم درباره مقدار کافی که برای هر با مصرف عطر به آن نیاز خواهید را داشت را معرفی کنم .
به طور کلی ، در بیشتر اوقات دو اسپری عطر بر روی بعضی نقاط نبض دار بدن برای طول یک روز کافی خواهد بود . اگر در هنگام استفاده از عطر سعی می کنید به هر سانتی متر از بدن خود از عطر بزنید به نظر کارشناسان مد و زیبایی و همچنین روانشناسان دچار وسواس فکری شده اید .
البته ممکن است دچار چنین وسواسی نیز نشده باشید و فقط عطری بی کیفیت یا ملایم را برای مصرف انتخاب کرده باشید . پیشنهاد من این است که چنین افرادی بهتره به جای استفاده از رایحه های سبک به سمت عطر و بوی سنگین بروند .
در مورد مناسب ترین میزان استفاده از عطر بیان می کند که :Givaudan عطر سازی ارشد شرکت
به طور معمول پاشیدن حدود ۵ اسپری عطر ( البته بیشتر برای رایحه های سبک ) بر روی بدن برای داشتن یک روز رویایی با بوی خوش کفایت می کند . بیش از این مقدار استفاده از عطر می تواند سبب رنجاندن یا فراری دادن دیگران از اطراف شما شود . برای اکثر مردم زیاد روی شما در مصرف عطر زیاد خوشایند نیست . من مطمئن هستم که همه افراد تجربه نزدیک بودن به شخصی که همیشه در رایحه عطر ها غوطه ور می شوند را تا به حال داشته اند .

اگر دوست نحوه انتخاب عطر مناسب را بدانید ، این مقاله از سایت دینا پرفیوم را حتما بخوانید .

نحوه استفاده از عطریات

 

آموزش استفاده از عطر :

پس از اسپری نمودن عطر و آغشته شدن بدن به آن ، مدتی صبر کنید تا مایع عطر خشک شود و آن بخش از بدن را مالش ندهید :
تکنیک قدیمی استفاده از عطر بر روی مچ دست و مالش آن قسمت به یکی از روش های فوری و رایج استفاده از عطر تبدیل شده است . مطمئنا در فیلم ها و یا در زندگی واقعی خود ، افرادی زیادی را مشاهده کرده اید که به این روش به خود عطر می زنند . با این حال حقیقت ماجرای این روش این است که اگر مچ دستان خود را به هم بمالید ، باعث خواهید شد نت ها بالایی عطر سریعتر از آنچه که باید تبخیر و ناپدید شوند و در نتیجه رایحه مورد نظر شما ماندگاری زیادی نخواهد داشت .
مالش دادن عطر فقط بوی آن را بیشتر در محیط پخش می کند و به نفوذ این ماده معطر به پوست هیچ کمکی نمی کند . همانگونه که ذکر کردم ، اگر به ماساژ دادن نقاطی از بدن که به آن عطر زده اید ، اصرار بورزید دیگر همان عطر دلخواهی که با شور و شوق آن را خریداری کرده اید را نخواهید داشت . چون نت های آن یا خیلی زود تبخیر شده اند و یا در اثر ایجاد گرما با بدن ، واکنش های نامطلوبی که منجر به تغییر رایحه می شود را به وجود می آورند .
بنابراین برای حفظ یکپارچگی عطر و بوی دلپذیر خود و همچنین اطمینان پیدا کردن از ماندگاری آن ، در هنگام استفاده از عطر و ادکلن بر روی هر مچ دست خود آنها را به آرامی اسپری کنید و اجاز دهید که عطر در پوست نفوذ پیدا کند .

عطر و ادکلن را بر روی پوست مرطوب استفاده نمایید :
در این بخش به نکته ای خواهم پرداخت که اکثر افراد از آن غافل هستند و اطلاعات کمی در این مورد دارند .
خب بهتره در مورد شرایط ایده آل پوست برای استفاده از عطر نکات بیشتری را بدست آورید .
بهترین زمان برای استفاده از عطر درست بعد از دوش گرفتن ، یعنی هنگامی که پوست شما هنوز رطوبت لازم را دارا است ، می باشد . دلیل این امر این است که در این لحظه منافذ پوست شما باز خواهد بود و رطوبت موجود به نفوذ رایحه به پوست کمک مضاعفی می کند .

فرانسیس کورکجان ( Kurkdjian ) عطر ساز ارمنی – فرانسوی درباره این موضوع می گوید :

” عطر بر روی پوست خشک دوام نمی آورد و ماندگاری لازم را نخواهد داشت ، کسانی که این خصوصیت از رایحه عطر و ادکلن ها برایشان اهمیت زیادی دارد و همچنین پوست به نسبت خشکی نیز دارند ، همیشه باید از طریق مرطوب کننده یا لوسیون های مختلف این مشکل را برطرف کنند . ”
توجه داشته باشید که بهتره این لوسیون ها یا مرطوب کننده ها بدون بو باشند و یا حداقل بویی شبیه و مطابق رایحه اصلی عطر و ادکلن ها داشته باشند . هدف از این کار جلوگیری از ایجاد تداخل بویایی می باشد .
همچنین می توانید از وازلین در نقاطی که عطر به خود می زنید ، استفاده کنید .
مرطوب کننده ها حتی رایحه را بیشتر از زمانی که مد نظر شما نیز می باشد ، می توانند بر روی پوست نگه دارند.
به توصیه فعالان حوزه مد و زیبایی مناسب ترین حالت برای عطر زدن قبل از لباس پوشیدن می باشد . البته در چنین حالتی اگر پوست حساسی دارد توجه داشته باشید که ممکن است الکل موجود در عطر و ادکلن ها به لایه های پوست شما نفوذ پیدا کند و یا بر روی لباس هایتان لکه ایجاد نماید .
اگر احتمال می دهید که برای شما ممکن است این دو مشکل پیش آید ، می توانید عطر را در هوا اسپری کرده و از میان قطرات آن عبور کنید . این روش ، این اطمینان را به شما می دهد که رایحه عطر به طور یکنواخت و ظریف در کل بدن شما پخش خواهد شد .

نقاط دارای نبض و قسمت هایی از بدن که در معرض هوا قرار می گیرند ، بهترین نواحی برای استفاده عطر هستند :
در حالی که منافذ پوست شما پس از استحمام هنوز باز است ، نواحی به نسبت گرم تر بدن دقیقا همان جاهایی هستند که برای استفاده عطر مناسب می باشند .
برای اینکه رایحه شما بیشتر دوام بیاورد ، یک منطقه هدف را انتخاب کنید . این ناحیه بهتره که قسمت های نبض دار بدن باشد . نواحی گرم و دارای نبض باعث می شوند تا رایحه در طول روز قدرت پخش شوندگی خود را حفظ کند . حتی در روز های گرم نیز این روش پاسخگوی نیاز افراد در مورد نحوه صحیح استفاده از عطر می باشد و به نوبه خود حتی کمک می کند که بوی طولانی تر و شگفت انگیز تری را تجربه کنید . هیچکس بوی ناشی از تعریق بدن را دوست ندارد و در عوض مردم به سمت افرادی جذب می شوند که همیشه بوی خوبی داشته باشند .
با توجه به این نکته ، نپوشاندن مناطقی از بدن با لباس که به آن عطر می زنید ، بسیار مورد تاکید کارشناسان قرار می گیرد .

نقاط پیشنهادی بدن برای استفاده از عطر عبارتند از :
مچ دست ، بخش داخلی آرنج ، پشت گوش ، نقطه نبض دار گردن
البته در مورد این نکته ، می توان استثنایی هم برای کسانی که در مناطق گرم زندگی می کنند هم در نظر گرفت و آن این است که به علت بالا رفتن شدت تعریق بدن در چنین آب و هوایی ، استفاده از عطر بر روی مو می تواند جایگزینی به نسبت مناسب تر به شمار آید .
از آنجا که هنگام تعریق ، پوست چرب می شود و شدت واکنش های عطر با پوست افزایش پیدا می کند و در اغلب حالات نیز این واکنش ها منجر به تغییر رایحه عطر ها می شوند ، بهتره که اگر در اینگونه وضعیت های جغرافیایی زندگی این روش را حتما مد نظر داشته باشید . البته مستقیم پاشیدن عطر بر روی مو توصیه نمی شود ، بلکه باید عطر را روی یک برس اسپری کرد و به آرامی به مو ها مالید .

چند نکته‌ی کاربردی و مفید دیگر برای استفاده از عطر :

همانطور که در بالا اشاره کردم ، من اسپری عطر را مستقیماً بر روی پوست مرطوب قبل از پوشیدن لباس را پیشنهاد کرده ام . با این حال ، برای کسانی که می خواهند ماندگاری بیشتری را از عطر خود تجربه کنند ، قصد معرفی روشی را دارم .
این دسته افراد می توانند بر روی چند دستمال کاغذی عطر اسپری کنند و بلافاصله آن را در کشوی لباس ها خود قرار دهند ، این کار کمک می کند لباس ها رایحه عطر را به خود بگیرند و در هنگام پوشیدن با چند قطره اضافی تر عطر ، برای مدت بیشتر بتوانند رایحه خود را در محیط پخش کنند .
بعضی از مردم نیز دوست دارند بر روی بالش ، پرده ، ملحفه و … منزل خود نیز عطر اسپری کنند تا در هنگامی که پس از یک روز سخت وارد منزل خود می شوند فضای دل انگیز تری را تجربه نمایند .

مهم نکات استفاده از عطر که باید به خاطر بسپارید !
هنگام استفاده از عطر توصیه می کنم بدون کوتاهی ، همیشه پوست خود را مرطوب کنید و سعی داشته باشید که بیشتر بر روی نواحی گرم و دارای نبض بدن عطر مورد پسند خودتان را اسپری نمایید.
اگر دوست دارید که رایحه عطر مورد علاقه خود را بیشتر حس کنید ، می توانید هر چند وقت یکبار به قسمت هایی همچون بالش و پرده منزل تان عطر بزنید .
البته شاید با قیمت های امروزی و سرسام آور عطر و ادکلن های مختلف نتوان چنین کاری کرد ، اما مطمئنا با کمی گشتن در بازار می توانید اسپری های خوشبو کننده ی ارزان قیمت دلخواه خودتان را پیدا کنید .

گذر زمان ثابت کرده که عطر یک محصول زیبایی است که هرگز از مد نمی افتد !
سوال نحوه استفاه از عطر ، پرسشی می باشد که قرن ها به طور گسترده مورد بحث بوده و مطمئنا ادامه دار نیز خواهد بود . هدف من از طرح چنین موضوعی تنها آگاهی افراد در مورد دنیای وسیع عطر و ادکلن ها می باشد و سعی خواهم کرد این راه را نیز ادامه دهم . امیدوارم این مطلب برای شما عزیزان مفید بوده باشد .

 

اگر قصد دارید موارد بیشتری در مورد نحوه عطر زدن بیاموزید ، مطالعه این مقاله را هم بهتره از دست ندهید .