برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تفاوت غلظت عطرها | درصد غلظت عطر

درصد غلظت عطر :

درصد بندی غلظت عطر یکی از موارد تخصصی در حوزه عطر سازی می باشد . خیلی از مردم با وجود اینکه بارها در مورد درصد غلظت عطر های مختلف مطالبی را شنیده اند ، اما در حقیقت نکات چندانی را درباره آن نمی دانند . از آنجایی که در این وب سایت به صورت تخصصی درباره عطریات ، مطالبی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهم ، این بار سعی کرده ام به بررسی میزان غلظت مواد سازنده انواع رایحه ها بپردازم . امیدوارم که با مطالعه نکات مطرح شده به جواب برخی از پرسش های خود درباره این موضوع برسید . همچنین در پایان مقاله به مواردی درباره شیوه صحیح استفاده از عطر اشاره خواهم کرد .

 

 

دسته بندی عطر ها بر اساس غلظت های مختلف :

عطرها معمولا از اسانس های روغنی ، ترکیبات معطر و ثابت کننده و الکل ساخته شده اند که بسته به نوع عطر میزان الکل آن از ۷۸ تا ۹۵ درصد است. محصولاتی که به عنوان انواع عطر شناخته می شوند تنها در میزان غلظت مواد اولیه ی معطر در حلال آن که می تواند شامل اتانول یا ترکیبی از آب و اتانول باشد متفاوت هستند . عموما شدت و ماندگاری عطر بر اساس غلظت ، شدت و طول عمر ترکیبات معطر (اسانس طبیعی مواد اولیه ی مصنوعی) مورد استفاده در آن متغییر می باشد . هر قدر درصد ترکیبات معطر افزایش می یابد ، شدت ، ماندگاری و قیمت این محصول خوش بو نیز زیادتر می شود .

معیارهایی که برای توصیف غلظت تقریبی یک عطر با استفاده از درصد یا حجم روغن معطر در آن ، مورد استفاده قرار می گیرد معمولا مبهم و غیر دقیق می باشند . فهرستی از عبارات معمول که در این زمینه زیاد از آنها استفاده می شود ، به شرح زیر ارائه شده است :

پودر عطر ، شامل ۳۱ درصد اسانس عطری در پودر تالک آرایشی بدون وجود الکل می باشد .
عطر پرفیوم ، با غلظتی بین ۳۰-۴۰ درصد از مواد معطر ؛ غلیظ ترین ، خالص ترین ، ماندگارترین و در عین حال گران ترین نوع عطر است.

اسپریت دوپرفیوم ، شامل ۱۵-۳۰ درصد مواد معطر ، یک ترکیب که به ندرت بین عصاره عطر و ادوپرفیوم از آن استفاده می شود.

غلظت عطریات

ادوپرفیوم ، به معنی «مایع عطر» با غلظتی در حدود ۱۰-۲۰ درصد رایج ترین نوع عطر است که ماندگاری مناسبی دارد و به گرانی عطر هم نیست . این نوع عطر را با عبارت میلسیم نیز نشان می دهند.

ادوتویلت ، به معنی «مایع آرایش» در حدود ۸ تا ۱۶ درصد غلظت داشته و بوی ملایمی دارد که ماندگاری زیادی هم ندارد و برای تمدید بوی آن باید چندین بار در طول روز از آن استفاده شود.

ادوکلن، به معنی «مایع کلن» با غلظتی در حدود ۳ – ۶ درصد از مواد معطر قابل ذکر است که عبارت اورجینال ادکلن ” یک نام تجاری ثبت شده است.

امیرفیوم میست، با غلظت ۳- ۸ درصد مواد معطر در حلال غیر الکلی

اسپلش و افترشیو ، با ۱-۳ درصد غلظت مواد معطر.

ادوفرش : ادوفرش ها مخصوص آقایان است و در آن کمترین مقدار اسانس روغنی به کار می رود به همین دلیل دوام بویش از بقیه کمتر است.

در تمام این محصولات اتانول یا ترکیب آب و اتانول به عنوان حلال مواد معطر به کار می رود . مواد اولیه ی معطر می توانند در روغن های بی بوی دیگری نظیر روغن نارگیل تصفیه شده یا در موم های مایعی نظیر روغن جوجوبا حل شوند .

گرمای بدن سبب تبخیر حلال شده و عطر روی پوست باقی می ماند و کم کم تبخیر می شود .

با توجه به استفاده ای که از عطرتان می کنید یکی از دسته های بالا را انتخاب کنید . اکثر افراد در هنگام خرید عطر توجه به درصد غلظت عطر نمی کنند اما باید توجه داشته باشید که هر غلظت برای یک مراسم و شخصیت خاص مناسب می باشد . معمولا برای مهمانی ها دسته اول و دوم انتخاب های بسیار مناسبی هستند، به ویژه آن هایی که به ماندگاری عطر اهمیت می دهند و دوست ندارند عطرشان را به همراه شان ببرند و مجددا تجدیدش کنند . برای استفاده های روزمره و محیط های کاری، از ادوتویلت ها و ادوفرش ها استفاده کنید که رایحه های رقیق و ملایمی دارند .

امروزه ادوپرفیوم ها و ادوتویلت ها ، بیشترین میزان تولید در مقایسه با سایر غلظت ها را به خود اختصاص داده اند . این بیشتر بدین خاطر است که اشخصاص امروزه بیشتر از هر چیزی خواستار ماندگاری زیادتر عطر هایشان هستند و هر دو این موارد ماندگاری نسبتا بالایی دارند .

 

بهترین عطر ادکلن های مردانه بولگاری را اینجا بشناسید .

نحوه استفاده از عطرها :

عطرها به طور عرفی بر روی نقاطی از بدن که نبض دارند پاشیده می شوند . نقاطی مانند پشت گوش ها ، پشت گردن ، سمت داخلی مچ ، آرنج و زانوها از آن جمله اند تا گرمای این نقاط عطر را گرم کرده و رایحه آن را به طور مداوم پخش کند . البته با توجه به استفاده از مواد صنعتی در عطرها استفاده از عطر روی پوست پیشنهاد نمی گردد . در صنعت عطر جدید ، استفاده از عطر هایی با غلظت های متفاوت با توجه به زمان استفاده از آنها در طول روز پیشنهاد می شود . محصولاتی با شدت پخش بوی ملایم مانند روغن حمام ، شامپو بدن و لوسیون بدن برای صبح ؛ ادوتویلت برای بعداز ظهر و عطرهایی که ماندگاری زیادی ندارند برای شب پیشنهاد می گردند که مزاحم خواب نشوند . ادکلن ها به سرعت متصاعد شده و تا دو ساعت توانایی پخش بو را دارند . ادوتویلت ها از دو تا چهار ساعت بوی شان پخش می شود ، در صورتی که عطر ها تا شش ساعت نیز می توانند پخش بو داشته باشند .
در این باره خوش حال می شوم بدانم که شما بیشتر از کدام دسته از غلظت عطر ها استفاده می کنید . غلظت مورد علاقه و دلیل استفاده از آن را در این قسمت می توانید با من و سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید .

 

اگر می خواهدی با بهترین نکات استفاده از عطر آشنا شوید ، این لینک را حتما دنبال نمایید .