برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تفاوت بین پرفیوم و ادکلن چیست ؟

شناخت فرق میان عطر و ادکلن و پرفیوم

 

  • تا به حال نوشته های روی یک بطری عطر را خوانده اید ؟
  • تفاوت بین انواع عطر ها را می دانید ؟
  • آیا عطر و ادکلن ها باید برای جنسیت خاصی مورد استفاده قرار بگیرند ؟

در گذشته نه چندان دور بسیاری از مردم گمان می کردند که پرفیوم مناسب خانم ها و ادکلن مخصوص مردان می باشد . این تصور کاملا اشتباه است .
هم آقایان و هم خانم ها می توانند به خود ادکلن یا عطر بزنند . تفاوت بین پرفیوم و ادکلن و حتی سایر عطریات از روی جنسیت مصرف کنندگانش تعیین نمی شود بلکه این تقسیم بندی ها بر اساس موارد دیگری انجام می شود . از آنجایی که بار ها با این قبیل پرسش ها رو به رو بوده ام ، تصمیم گرفتم تا در یک نوشته کامل به بررسی تفاوت بین پرفیوم ، ادکلن ، ادو تویلت ، ادو پرفیوم و … بپردازم .

اما قبل از اینکه این تفاوت ها را بیان کنم ، بیایید کمی درباره این موضوع صحبت کنیم که آیا ادکلن را تنها باید آقایان مصرف کنند و خانم ها تنها باید به خود پرفیوم یا عطر بزنند ؟
اگر نگاهی به بازاریابی امروز عطر و ادکلن ها بیندازید ، متوجه تفاوت های آشکار بین انواع مختلف عطریات خواهید شد . بیشتر تولید کننده مواد معطر چه مشهور و چه غیر مشهور دنیا ، محصولات شان را با اولویت مناسب بودن برای خانم ها به بازار عرضه می کنند . بیشتر بودجه و تمرکز این شرکت ها ، تصاحب بازار فروش عطر به این قشر از جامعه می باشد . دلیل اینکار نیز گردش مالی بسیاری بالای فروش این قبیل محصولات می باشد .
طراحی بطری ها ، رنگ های مواد معطر و بسته بندی ها ، نوع تبلیغاتی که برای جذب بانوان در صنعت عطر صورت می گیرد ، عموما بیشتر از جذب مردان می باشد . اما با این وجود وقتی نوبت به فروش ادکلن می رسد ، توجهات به سمت رقابت به مردان معطوف می شود . شما به وضوح می توانید مشاهده کنید که رنگ های بطری و بسته بندی ادکلن ها ، نوع طراحی رایحه ، بسته بندی و … این گروه از عطریات بیشتر با هدف جذب مردان صورت می گیرد .

پس چرا در ابتدا اشاره کردم که بین زنان و مردان در استفاده از عطر و ادکلن تفاوتی وجود ندارد ؟

چون که به نظر من این اتفاق بیشتر یک مسئله ادراکی و تاریخی می باشد تا یک قانون مکتوب .

توجه داشته باشید که عدم وجود چنین تصوری را من اصلا انکار نمی کنم . زیرا این طرز تفکر بر اساس یک فرضیه تاریخی در بین عموم مردم جهان به خصوص در غرب شکل گرفته است .
ناپلئون بناپارت در زمان سلطنتش به عطر بسیار علاقه مند بود . او به خود آن قدر عطر می زد که حتی زمانی که ساعت ها از محلی که در آن حضور داشت ، می گذشت همچنان رایحه ای که استفاده کرده بود ، احساس می شد . به جز ناپلئون ، بسیاری از پادشاهان کشور های غربی در قرون ۱۶ ، ۱۷ و ۱۸ میلادی به مصرف مواد معطر علاقه ی زیادی داشتند و همین مسئله سبب شده بود که بهترین عطرسازان را به خدمت خود درآورند .

افزایش انتظارات این پادهاشان از عطرسازان خود سبب می شد که این افراد همیشه در تکاپوی ساخت فرمول های جدیدتری باشند .
اولین ادکلن ثبت شده دنیا توسط جیووانی ماریا فارینا در قرن هجدهم ساخته شد . او نام این ترکیب جدید را از نام شهر کلن آلمان گرفت . ترکیب منحصر به فردی که این عطرساز ساخته بود ، مخلوطی از رایحه اسطوخودوس ، نرولی و مرکبات بود . توجه به این نکته ، که سازنده اولین ادکلن دنیا یک مرد بود و بیشتر در آن زمان مرد ها از ادکلن استفاده می کردند ، می تواند یکی از دلایل تاریخی این موضوع باشد که فقط ادلکن مخصوص مردان می باشد .

خب حالا برویم به سراغ موضوع اصلی این مقاله که همان تفاوت بین عطر و ادکلن و سایر عطریات بود .

حقیقت این است که تفاوت بین انواع عطر ها تنها در فرمولاسیون و غلظت روغن پایه معطر این محصولات می باشد و مواردی همچون اینکه ادکلن تنها برای مردان ساخته شده است و پرفیوم برای زنان ، تنها قابل استفاده می باشد ، اصلا درست نیست .
همانطور که اشاره کردم تفاوت بین ادو تویلت  یا EDT ، ادو پرفیوم یا EDP و ادکلن یا EDC تنها در میزان مصرف روغن اساسی ( روغن پایه معطر ) در آنها می باشد . در عطر یا پرفیوم حدودا یک سوم مایع آن را اسانس عطر تشکیل می دهد . این درحالی است که برای ادوتویلت ها غلظت تقریبا بین ۸ تا ۱۶ درصد بوده و برای ادوکلن ها این میزان بین ۳ تا ۶ درصد متغییر می باشد . ادکلن ها به همان روشی دسته بندی می شوند که به عنوان مثال ادو تویلت ها ، ادو پرفیوم ها و پرفیوم ها طبقه بندی می شوند .

بسته به فرمولاسیون و تحقیقات بازاریابی شرکت های تولید کننده عطر ، گاهی اوقات برای یک محصول خاص غلظت های مختلفی را می سازند که مردم می توانند بر اساس سلایق و میزان هزنیه ای که برای خرید عطر در نظر گرفته این عطریات را خریداری نمایند . به طور کلی به هر اندازه که درصد استفاده از ماده معطر بیشتر شود ، معمولا قیمت عطر بیشتر خواهد بود .
البته این مورد نیاز به عوامل مختلفی بستگی دارد . گاهی اوقات ادوکلن یک برند مشهور از پرفیوم یا ادو پرفیوم یک برند نه چندان شناخته شده ، بسیار گران تر می باشد . پس در این مورد هیچ قانون مشخصی برای قیمت گذاری وجود ندارد و برند های مختلف قیمت گذاری های مختلفی برای محصولات شان می توانند تعیین نمایند .

اگر دوست دارید ، با تفاوت غلظت عطر ها به صورت دقیق تری آشنایی پیدا کنید ، پیشنهاد می کنم این لینک را حتما دنبال کنید .

تفاوت بین عطر و ادکلن

البته به غیر دو موردی که در بالا آنها را بیان کردم ، نوع مراسمی که قصد استفاده عطر در آن را دارید نیز می تواند ، مشخص کننده غلظت مناسب شما باشد . ادکلن به دلیل داشتن غلظت کم تر ، از رایحه ای سبک تر و باطراوات تر برخوردار می باشد و برای برخی ملاقات های خاص نیز گزنیه ی بهتر برای استفاده است .

از طرف دیگر ، پرفیوم ( عطر با درجه خلوصیت بیشتر ) دارای رایحه ای ماندگارتر و سنگین تر بوده و در هر مناسبتی قابل استفاده نمی باشد .

احساس می کنم که بهتر تفاوت بین پرفیوم و ادکلن و ادوتویلت ها را به صورت لیستی هم توضیح بدهم تا از این به بعد شما خیلی دقیق تر تفاوت این دسته بندی ها را متوجه شوید .
عطر یا پرفیوم : کلمه پرفیوم در زبان انگلیسی به عطر یا عصاره گیاهان معطر گفته می شود . این دسته بندی معمولا از کیفیت بسیاری مناسبی برخوردار است و محتویات آن از حدود ۱۵ تا ۴۰ درصد از مواد معطر خالص تشکیل شده است . همین غلظت بالا سبب شده است که رایحه آن پس از مصرف برای مدت طولانی باقی بماند.

اسپریت دو پرفیوم :

این کلاس از خانواده بزرگ مواد معطر معمولا در مقایسه با سایر عطر ها کم تر مورد استفاده عموم مردم قرار می گیرد و حتی کم تر کسی این گروه را می شناسند اما با این حال اسپریت دو پرفیوم حاوی ۱۵ تا ۳۰ درصد از انواع روغن های معطر بوده و کیفیت خوبی هم دارد .

ادو پرفیوم :

به عقیده بسیاری از عطرسازان این کلاس معمول ترین عطر مورد استفاده افراد مختلف اعم از زن و مرد می باشد . گاهی اوقات در برخی مناطق دنیا نیز به نام ‘parfum de toilette’ شناخته می شود . غلظت آن تقریبا بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از کل محتویات مایع معطر بوده و در طول روز رایحه آن دوام خوبی دارد . اما به هر صورت در بیشتر موارد به مانند یک پرفیوم ماندگاری ندارد .

ادو تویلت :

این گروه یکی دیگر از اعضای خانواده عطریات می باشد و استفاده از آن نیز بسیار رایج است . معمولا ادو تویلت ها در برابر کیفیتی که دارند از قیمت مناسبی هم برخوردار هستند . غلظت روغن معطر استفاده شده در آن در حدود ۵ تا ۱۵ درصد از کل محتویات عطر خریداری شده می باشد .

ادوکلن یا ادکلن :

این گروه را بییشتر مردم با نام “ادکلن” می شناسند . به طور معمول یک ادکلن از غلظتی در حدود ۳ تا ۸ درصد برخوردار می باشد و به نوعی رقیق تری و کم تر قدرت تر رایحه را نیز دارد . اگر ماندگاری عطر در طول تمام روز برای شما بسیار اهمیت دارد ، فکر نمی کنم ادکلن گزنیه مطلوبی برای شما باشد .

 

توجه : دوستان توجه داشته باشند که موارد مطرح شده از خصوصیات هر گروه تنها در صورت اصل و با کیفیت بودن محصول خریداری شده می باشد و چنانچه عطر شما تقلبی باشد ، نمی توان با اطمینان در مورد خصوصیات آن نظری داد .

 

شاید برای شما این سوال پیش آمده که چرا یک عطر تماما از روغن معطر ساخته نمی شود و آیا عطری وجود دارد که صد در صد خالص باشد ؟
اصولا از گذشته تا کنون به دلیل اینکه استخراج روغن های اساسی کار ساده ای نبوده ، همیشه عطاران سعی می کرده اند برای متعادل کردن قیمت این مواد ، کمی درصد خالص بودن آن را کاهش دهند ، به جز این استفاده از روغن معطر خالص به دلیل اینکه بوی شدیدی دارد ، نمی تواند انتظار افراد را به خوبی برآورده کند و از آنجایی که باید به حقوق دیگران حتی در یک جمع خصوصی احترام بگذارید ، بهتره از عطر هایی که بوی شدیدی دارند ، تنها در موارد خاصی استفاده کنید .
به همین خاطر تولید کننده عطریات ، با طبقه بندی غلظت مواد معطر سعی کرده اند این قبیل موارد را بر طرف نمایند .
اگر خود شما نیز برای خرید عطر وقت زیادی را همیشه در نظر می گیرد ، حتما تا به حال متوجه تفاوت قیمت بین مثلا ادکلن یا ادو پرفیوم از یک محصول خاص شده اید .
الکل و آب دو ماده اصلی برای رقیق سازی خانواده مختلف عطریات می باشند .

 

در این لینک نکات جالبی در مورد میزان ماندگاری عطر کسب خواهید کرد .

 

چرا باید ادکلن را انتخاب کنیم ؟

بنا به آنچه که گفته شد ، شاید با خود فکر کنید که حالا که متوجه شده اید ، ادکلن ها معمولا غلظت و ماندگاری کم تری دارند ، چرا باید در هنگام خرید عطر این خانواده را انتخاب کنید . اما بهتره که توجه داشته باشید که اگرچه ممکن است ماندگاری ادکلن به میزان قابل توجهی نباشد اما از لحاظ قیمتی خرید آن بسیار مقرون به صرفه تر بوده و اگر به رایحه های قوی نیز علاقه چندانی ندارید ، این دسته بندی به نظر بهترین گزنیه برای شما می باشند .
همچنین ممکن است مثلا با فرارسیدن فصل گرما ، یک رایحه ای ملایم و شاداب را انتخاب کنید ، باز هم باید بگویم که ادکلن ها که اغلب برای تولید شان از نت های سبکی همچون مرکبات استفاده می شوند ، جزو مناسب ترین انتخاب ها هستند و اکثر افراد نیز این خانواده از عطریات را بیشتر در فصل تابستان برای پوشاندن بوی نامطبوع ناشی از عرق مداوم در این موقع از سال به خود می زنند .

عطر بهتر است یا ادکلن

 

چرا توصیه می کنم که بهتره یک فرد همیشه عطرهایی با غلظت ادوپرفیوم ، ادو تویلت ، ادوکلن را داشته باشد ؟

 

داشتن مجموعه از این خانواده های عطریات به شما قدرت انتخاب می دهد . شما می توانید بسته به موقعیت و مراسمی که قصد حضور در آن را دارید ، بهترین رایحه و غلظت را برای خود برگزینید . توجه داشته باشید که منظور من از اینکه توصیه به داشتن چند نوع عطر با غلظت های مختلف می کنم ، اصلا صرف هزنیه زیاد برای جمع آوری یک کلکسیون عطر نیست ، بلکه معتقدم هر شخصی با کمی دقت و بررسی می تواند با مناسب ترین قیمت ها ، رایحه های مورد علاقه خودش را حتی با غلظت های مختلف خریداری کند .

اگر به دنبال کیفیت و ماندگاری زیادی بوی عطر هستید بی شک ، ادو پرفیوم گزنیه ی مناسبی برای این منظور می باشد . اصولا ادوپرفیوم ها برای ملاقات های عاشقانه و جمع های دوستانه مناسب تر هستند . اما ادوکلن ها و ادو تویلت ها برای جلسات کاری ، میهمانی ها رسمی و … گزنیه های بهتری می باشند .

 

در دینا پرفیوم بخوانید : نحوه انتخاب عطر مناسب