برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تاثیر عطر و بو بر حافظه

ارتباط بو و عطر با مغز

در این بخش به این موضوع خواهم پرداخت که چرا استشمام انواع بو و رایحه ها باعث یادآوری خاطرات برای ما انسان ها می شود و اینکه اصلا تاثیر عطر و بو بر حافظه واقعی است یا نه ؟
برای همه ما بارها این اتفاق افتاده است که در هنگام استشمام یک بوی خاص به صورت ناخودآگاه به یاد خاطره ای می افتیم . در حقیقت این اتفاق ، موضوعی علمی است چون حس بویایی انسان در مقایسه با دیگر حواس پنجگانه محرک حافظه بهتری تلقی می شود .

برای هر کس میزان یاد آوری خاطرات می تواند متفاوت باشد . مثلا من با بوی صفحات یک کتاب تازه به یاد تمام کتاب های می افتم که در کودکی به آنها علاقه داشتم . این اتفاق به همان شکلی که گفتم ، می تواند به عواملی مختلفی وابسته باشد و برای هر شخص نیز میزان یاد آوری خاطرات هم متغییر باشد . به طور خلاصه بسیاری از از ما تجربه های این چنینی داشته ایم .

ارتباط بو و عطر با مغز

در دینا پرفیوم بخوانید : ۴ مرحله مهم برای انتخاب ادکلن جدید

 

اگر بخواهم مثال دیگری در این مورد بزنم ، شاید بوی کلر که معمولا از استخر های عمومی به مشام می رسد ، گزنیه خوبی باشد . بیشتر افراد هنگامی که در فضای کاری و زندگی این بو را حس می کنند ، بلافاصله به یاد استخر می افتند و حال هوای شنا کردن به آنها دست می دهد . توجه داشته باشید که مغز ما مدام در حال ثبت وقایع و اتفاقات است و برای اینکه خاطرات مختلف دوباره بعد از مدتی بتوانند در مغز تداعی شوند به یک تلنگر مانند همین عطر و بو نیاز دارند .

به طور کلی این موضوع به دلیل جذابیت زیادی که برای دانشمندان داشته است بارها مورد بررسی و مطالعه به صورت کاملا علمی قرار گرفته است . یکی از این محققانی که بر روی پروژه تعیین میزان تاثیر عطر و بو بر حافظه مطالعاتی داشته است به نتایج مهمی توانسته دست پیدا کند . او در یک تحقیق از یک گروه پنج نفر از داوطلبانی با شرایط مختلف خواست که یک نوع عطر که با آن خاطرات خوبی دارند را استشمام کنند . او در همین هنگام فعالیت مغزی آنها را بررسی کرد و متوجه شد که فعالیت این بخش حیاتی از بدن ، به شدت بیشتر شده است .

همچنین در تحقیق دیگری که در سال ۲۰۱۳ انجام شد ، دوباره به بررسی فعالیت مغز در هنگام مواجه با یک رایحه پرداخته شد . این مطالعه نیز به نقش موثر محرک های بویایی بر حافظه اشاره کرد و دانشمندان ، ارتباط شگفت آوری را از این خاصیت توانستند کشف کنند .

با این حال پس چرا اکثریت مردم به وضوح به حس بینایی خود بیشتر از حس بویایی اعتماد دارند و اینکه چه چیزی در مورد حس بویایی ما وجود دارد که باعث تحریک بهتر حافظه و احساسات انسان ها می شود؟

اینها از مهم ترین سوالاتی هستند که ذهن کارشناسان علمی را برای مدت ها به خود مشغول کرده بود . برای درک بهتر این موضوع ادامه مطلب را همچنان بخوانید .

حس بویایی انسان چگونه کار می کند؟

حس بویایی انسان

فرایندی که از طریق آن مولکول های معطر موجود در هوا توسط مغز به احساسی تبدیل می شود که از آن تحت عنوان مکانیسیم درک بو یاد می شود ، فرایندی پیچیده است . در حقیقت روند کار این حس به قدری پیچیده و پیشرفته می باشد که حتی جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۰۴ به محققان ریچارد آکسل و لیندا باک برای تحقیق و رمزگشایی از این فرایند ، اهدا شده است .

اینکه چگونه مغز به تجزیه و تحلیل بو می پردازد به این صورت می باشد که وقتی بینی ما با ذرات بو دار یا مولکول های مواد فرار موجود در هوا در تماس قرار می گیرد ، سلول های عصبی گیرنده بویایی فرایند و واکنش هایی را شکل می دهند و سیگنال هایی بین پیاز بویایی و مغز رد و بدل می شود . دانشمندان آکسل و باک دریافتند که تقریبا ۱۰۰۰ ژن در کدگذاری برای درک انواع مختلف بو ها نقش دارند .
در ضمن هر گیرنده بویایی بر روی مجموعه مشخصی از انواع رایحه ها و بوها تمرکز دارد . بنابراین هر گیرنده وظیفه درک همه بو های احتمالی که در که معرض آنها قرار می گیرد را ندارد و بخش بندی های مختلفی برای این مسئله وجود دارد .

برای درک بهتر این موضوع باید اشاره کنم که پیاز بویایی از بینی تا بخش های از مغز جریان دارد و ارتباط مستقیمی با آمیگدال ( ناحیه ای از مغز که مسئول پردازش احساسات است ) و هیپوکامپ ( ناحیه ای مرتبط با حافظه و شناخت ) دارد . دانشمندان علوم مغز و اعصاب اظهار داشتند که این ارتباط جسمی نزدیک بین مناطق مغر مرتبط با حافظه و احساسات با حس بویایی تا حدودی می تواند برای ما مشخص کند که چرا مغز ما به این صورت تکامل پیدا کرده است و انواع بو ها را می تواند با برخی از خاطرات عاطفی و حافظه ما مرتبط نماید .

بوی عطر

 

این دانشمندان همچنین دریافته اند که بسیاری از این خاطرات یاد آوری شده توسط درک یک بو ممکن است بیشتر به خاطرات کودکی ما مربوط شود . به دلیل پیچیدگی ها فراوان این موضوع هنوز تحقیقات در جریان است و موضوعات مختلفی وجود دارد . اصولا بررسی ها دقیق تری را برای اثبات شدن تاثیر عطر و بو بر حافظه ، نیازمند داریم .

به هر حال اگر دوست دارید که حجم بیشتری از خاطرات مثبت را برای خود تداعی کنید ، به نظر من بهتره همیشه از عطر و ادکلن های خوشبو استفاده نمایید . این کار حتما می تواند برای خاطره سازی مثبت به شما کمک کند . نظرات خود را درباه مطالب ذکر شده می توانید با بنده و سایر مخاطبان به اشتراک بگذارید .

 

اصول نگهداری از عطر را اینجا بیاموزید.