برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

آشنایی با انواع رایحه ها

 چنانچه تمایل دارید در میان انبوهی از انواع رایحه ها ، مناسب ترین عطر ها را داشته باشید ، این مقاله برای شما مفید خواهد بود .

در یک راهنمای کامل به شما مطالبی دقیق از نوع و خصوصیات هر یک از پرکاربرد ترین رایحه ها را معرفی خواهیم کرد . رایحه هایی که هر کدام می توانند ظریف ، پر رمز و راز و دلربا باشند .
خانواده مواد معطر به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند که چنانچه دقیق تر به این دسته بندی ها نگاه کنیم ، نظم خاصی را می توان در آنها مشاهده کرد . به دلیل اینکه خانواده انواع مواد معطر گستردگی بسیاری زیاد دارند در طی سالیان مختلف ، گونه های مختلفی برای ایجاد نظم بین خانواده های بویایی پیشنهاد شده است اما در جدید ترین طرح پیشنهاد شده به نام چرخ رایحه که ده سال پیش نیز مورد ارزیابی مجدد قرار گرفت این خانواده بزرگ به چهار دسته مختلف طبقه بندی شدند . همچنین هر برای هر گروه یک سر دسته ( گلی ، چوبی ، تازه و شرقی ) و چندین زیر دسته در نظر گرفته شد که در بخش های مختلف به شرح و معرفی هر کدام از قسمت های این مجموعه معطر خواهم پرداخت .

انواع رایحه های چوبی :
این رایحه به مانند بویی است که در هنگام پیاده روی در میان جنگل کهن یا نشستن در کنار آتش برپا شده با هیزم استشمام می کنید . بوی عالی و هوس انگیزی که به احتمال زیاد ، از درک آن لذت خواهید برد . رایحه چوب در کل به دو بخش چوبی خزه دار و چوبی خشک دسته بندی می شود که می توانید این رایحه را در گیاهانی همچون کاج ، پاچولی ، ویتور ( علف خس خس ) ، چوب سدر خشک ، صندل و عود بیابید . عطرهای با این نوع رایحه ساخته می شوند بیشتر مردانه و سنگین هستند و سازندگان آنها سعی می کنند تا حد امکان به رایحه مواد طبیعی نزدیک تر باشند .

انواع رایحه تازه :
نت های این خانواده نشاط آور ، لطیف ، پاک و خنک هستند و برای شروع یک صبح دل انگیز می توانند گزنیه عالی به نظر آیند . سر دسته ها این خانواده به سه بخش مرکبات ، سبز و آب قسمت بندی شده اند و معمولا سرعت تبخیری بالایی هم دارند . به دلیل همین سرعت تبخیر زیاد باید به درستی از آنها در یک محل نگهداری کنید . مایکل ادواردز پیشنهاد دهنده این طرح ، علاقه به نسبت بیشتری به نت های تازه داشت .

با منابع عطرسازی در این مطلب کاملا تخصصی آشنا شوید .

انواع رایحه میوه ای :
این رایحه همانطور که گفته شد زیر مجموعه از رایحه تازه است که شیرین ، ملایم و نشاط آور هستند . تمشک ، توت فرنگی ، سیب ، انبه ، آناناس و سایر مرکبات از دیگر میوه های پرکاربرد در صنعت عطر سازی می باشند که بسیار نیز مورد استقبال گروه های مختلف مردم توانسته اند که قرار بگیرند .

رایحه مرکبات :
رایحه که زیر مجموعه میوه ها می باشد و برای اغلب مردم در فصول گرم سال جزو اولین انتخاب ها می باشد .
لیموترش ، ترنج ،گریب فروت ، نارنگی و پرتقال از مهم ترین مرکباتی هستند که برای ساخت این رایحه بیشترین استفاده را دارند .

رایحه مرکبات

رایحه شیرینی ها و مواد خوراکی :
خانواده ای با رایحه هایی هستند که دقیقا همان حسی را برای شما می سازند که به هنگام خوردن یک خوراکی خوشمزه درک می کنید . عطرهایی دلپذیر که به نام های دیگر همچون رایحه دسر نیز شناخته می شوند و جزو دسته رایحه تازه هستند . نت های این رایحه عبارتند از وانیل ، کارامل ، شکلات و حتی انواع توت های جنگلی که به اندازه خوردن همین خوراک ها ، حس خوبی را به شما القا می کنند . طعم و رایحه های جادویی که می تواند پیر و جوان را به خود علاقه مند کند .

اگر با وجود اینکه می دانید چه نوع رایحه ای را دوست دارید اما نکات صحیح عطر زدن را نمی دانید ، این مقاله می تواند مشکل شما را برطرف کند .

رایحه سبز :
اگرچه نامگذاری یک خانواده بویایی با نام رنگ کمی عجیب به نظر می آید اما رایحه سبز زیر مجموعه دیگری از خانواده مهم عطرهای تازه است که می تواند طراوات حضور در طبیعت برای شما صحنه سازی کند . این نت به شما حس سرزندگی و نشاط را هدیه می دهد و اغلب برای تهیه آن از گیاهانی همچون چمن تازه بریده شده و برگ چای استفاده می کنند . با وجود ویژگی هایی و مزایای زیادی که این نوع عطرها دارند اما متاسفانه در بین عموم مردم ایران به خوبی شناخته شده نیستند و خیلی ها اصلا از وجود چنین رایحه های بی خبر می باشند .

رایحه چرمی :
چرم یکی از اساسی ترین رایحه های عطرسازی می باشد که برای ساخت آن به مهارت قابل توجهی نیاز است . عطرهایی که با این نوع بو ساخته می شوند بسیار قدرتمند و ماندگار هستند و می توانند در صورت استفاده با ظرافت به خصوصی شخصیت و عمق تفکر شما را به دیگران نشان دهند . بوی آن به بوی خاکی و شیرین شباهت دارد و در مقایسه با دیگر بو هایی که در عطر سازی به کارگرفته می شوند این رایحه به نسبت کم کاربردتر می باشد چون به هر حال فقط مشتریان به خصوصی از آن استفاده می کنند .

انواع رایحه های گلی :
این گروه را شاید بتوان محبوب ترین رایحه بین زنان و مردان با هر نوع سلیقه به حساب آورد که به سه دسته گلی ، گلی شرقی و گلی ملایم بخش بندی می شوند . گلی شرقی در توصیف عطرهایی به کار می رود که پایه شیرین ، گرم و پودری دارند و به دسته عطرهای احساسی نیز شناخته می شوند .

رایحه گلی

انواع رایحه های شرقی :
رایحه های شرقی گروه بزرگی از نت های، شرقی ملایم و شرقی چوبی را شامل می شوند . این خانواده پر از رایحه های غنی ، گرم و ادویه ای می باشد که بخشی از مواد سازنده آن گیاهانی همچون گل میخک ، دارچین ، جوز هندی و زنجبیل هستند .

 

البته هر کدام از این رایحه ها به بخش های کوچک تری نیز دسته بندی می شوند که به دلیل اینکه امکان پیچیده شدن مطلب وجود داشت از بیان آنها صرف نظر کردم . به هر حال شناخت هر کدام از خصوصیات این نت ها و خانواده های بویایی به شما در انتخاب بهتر عطر کمک خواهد کرد .